Choď na obsah Choď na menu
 


Bayerischer Gebirgsschweisshund

10. 12. 2009

Bavorský horský farbiar (Bayerischer Gebirgsschweisshund)

 V literatúre je bavorský farbiar často označovaný ako mladší príbuzný hannoverského, pri- tom však tiež ide o staré poľovné plemeno, ktoré ako vyrovnané, čistokrvné vzniklo v období, kedy sa utváral dnešný typ hannoverského farbiara.

 Pôvodné farbiare z oblasti Hannoveru sa však skutočne podieľali na jeho vzniku. Začiatkom druhej polovice 19. storočia sa v Nemecku na dohľadávanie vysokej zveri použí-vali rôzne typy farbiarov, pričom najkvalitnejšie pochádzali z hannoverského šľachtického dvora. V hornatejších oblastiach však boli tieto psy pomerne pomalé, menej obratné a skôr sa unavili, preto ich tamojší poľovníci často krížili s duričmi podobného typu.Podobne postupoval aj J. F. von Karg-Bebenburg, ktorému sa pripisuje najväčšia zásluha na vyšľachtení bavorského farbiara. Spolu so svojim revírnym správcom Wiederbergerom v roku 1870 nakryli sučku ľahšieho duriča, podľa niektorých autorov tirolského, s hannoverským farbiarom. Potomstvo týchto jedincov ďalej zušľachťovali jedincami rovnakého typu a údajne použili v chove hannoverské farbiare ešte niekoľko krát. Karg-Bebenburg odchoval okolo päťdesiat psov ročne a zväčša ich dával zadarmo poľovníkom a lesníkom v širokom okolí. Podobné psy však vznikali v Bavorsku i v niektorých ďalších chovoch, napríklad v benediktskom kláštore Admont i v chovných staniciach rodín Hohenandlovej a Krembsovej. Prvé jedince farbiarov z Bavorska sa objavili na výstave v roku 1883 a z nich členovia Juho- nemeckého spolku pre šľachtenie čistých plemien priamo na výstave vybrali psa „Hirschmana" a sučku „Dianu", podľa ktorých zostavili štandard plemena a založili jeho plemennú knihu. V roku 1892 bol na výstave v Mníchove už bavorský farbiar prezentovaný ako nové, exteriérovo vyrovnané plemeno. Samostatný klub chovateľov bavorského farbiara vznikol v roku 1912 v Mníchove a v roku 1930 bol v Lipsku založený Medzinárodný zväz chovateľov farbiarov.

 Bavorský farbiar je podobný hannoverskému, je však ľahšej stavby tela, ktoré je svalnaté, tiež dlhšieho formátu. Hlava je nesená o niečo vyššie, vysoko a široko nasadené uši sú stredne veľké, zaoblené, hladké, ani pri sklonení hlavy nevytvárajú záhyby. Prevísajúce pysky na nie príliš dlhé, no nikdy nie špicaté, na papuli priliehajú k čeľustiam a vytvárajú dobre výrazný kútik. Stredne dlhý chrbát je veľmi silný, široké a až k slabinám dobre osvalená bedrová oblasť je ľahko klenutá, zadok býva dlhší, smerom k chvostu sa zvažuje. Nie príliš široký hrudník je hlboký a dlhý. Predné nohy so silnými kosťami a dobre vyvinutým svalstvom sú rovné. Zadné nohy majú široké stehno i šikmé, dlhé lýtko. Tlapky takmer lyžicového tvaru majú dobre uzatvorené prsty s čiernymi alebo rohovými, dobre vyvinutými pazúrmi. Srsť je krátka, hladko priliehajúca, hustá, mierne drsná, na hlave a ušiach jemnejšia, s matným leskom. Môže mať odtiene žltohnedej až červenohnedej farby, tmavšie jedince majú výraznejšie tmavšie sfarbený chrbát, tvár a uši. Pes nemá byť v kohútiku vyšší než 52 cm, sučka 47 cm.

U nás má byť v každom revíry, kde sa chová jelenia zver i poľovne upotrebiteľný farbiar a pretože takéto revíry sú väčšinou v hornatejších oblastiach, bavorský farbiar je na Slovensku omnoho viac rozšírený než jeho väčší príbuzný. Je to tiež pes s výnimočne jemným nosom, schopný neúnavne sledovať pofarbenú stopu i niekoľko kilometrov aj po 24 hodinách. Väčšina bavorských farbiarov je hlasitá a ostrá v stavaní zveri. Je temperamentnejší ako hannoverský farbiar, ale tiež má pomerne citlivú, poddajnú povahu. Pri výcviku obidvoch plemien farbiarov je potrebné vyvarovať sa tvrdších a už vôbec nie telesných trestov, pretože sa môže zradiť ich typicky jemná povaha, dochádza u psa k strate dôvery k svojmu pánovi. Takéto psy síce pre svoj hlboko zakorenený lovecký pud môžu i pracovať na stope, ale bude to už práca bez potrebného zanietenia, nadšenia a výsledok bude vždy neistý. Farbiar je pes inteligentný, poslušný, oddaný pánovi a jeho rodine a hoci mu je ostrosť na človeka cudzia, každú návštevu vždy spoľahlivo oznámi svojim štekotom.

Ing.Ján Zajac

Obrázok

Obrázok Obrázok